Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 84.0 x 44.0 x 16.6
M0216SD-162SDAR8: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 84.0 x 44.0 x 16.6
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $23.22 - 27 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 122.0 x 44.0 x 20.2
US $19.8 - 21.6 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=85.0x36.0x19.5 5 x 7 Dot
US $18.49 - 23.4 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 16 80.0 x 36.0 x 18.0
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 16 x 2 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 84 mm x 44 mm x 16.6 mm | Voltage Rating : | 5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 40 C to + 85 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0216SD-162SDAR8 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 5.34mm H x 2.10mm W |
| Format | 5 x 8 Dots |
| Display Format | 16 x 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 5V |
| Viewing Area | - |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 84.00mm x 44.00mm x 16.60mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0216SD 162SDAR8 M0216SD162SDAR8 |