IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | Forté™ | Manufacturer: | Micron Technology Inc | ||
| Output Power : | 90 mW | Format - Memory: | FLASH | ||
| Memory Type: | FLASH - Nor | Memory Size: | 4M (512K x 8) | ||
| Speed: | 75MHz | Interface: | SPI Serial | ||
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 3.6 V | Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C | ||
| Package / Case: | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | Supplier Device Package: | 8-SO W |
| Technical/Catalog Information | M25P40-VMW6TGB |
| Vendor | Numonyx/ST Micro |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | FLASH |
| Memory Size | 4M (512K x 8) |
| Speed | 75MHz |
| Interface | SPI, 3-Wire Serial |
| Package / Case | 8-SOIC (5.3mm Width), 8-SOP, 8-SOEIAJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | FLASH |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M25P40 VMW6TGB M25P40VMW6TGB M25P40 VMW6TGBTR ND M25P40VMW6TGBTRND M25P40-VMW6TGBTR |