Flash 4 Mb Low Voltage 512KBX8 256KBX16BOOT
M29W400BB90N6: Flash 4 Mb Low Voltage 512KBX8 256KBX16BOOT
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Bus Width : | 8 bit, 16 bit | Memory Type : | NOR Flash | ||
| Memory Size : | 4 Mbit | Architecture : | Sectored | ||
| Interface Type : | Parallel | Supply Voltage - Max : | 3.6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2.7 V | Maximum Operating Current : | 10 mA | ||
| Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TSOP | Packaging : | Tray |
| Technical/Catalog Information | M29W400BB90N6 |
| Vendor | Numonyx/ST Micro |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | FLASH - Nor |
| Memory Size | 4M (512K x 8 or 256K x 16) |
| Speed | 90ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 48-TSOP |
| Packaging | Tray |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | FLASH |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M29W400BB90N6 M29W400BB90N6 497 1715 ND 4971715ND 497-1715 |