MCU 3/5V 32K PB-FREE 48-LQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Features: `Basic machine-language instructions ...................................... 71`Minimum i...
Features: `Basic machine-language instructions ...................................... 71`Minimum i...
| Series: | 740/38000 | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | 740 | Core Size: | 8-Bit | ||
| Speed: | 8MHz | Connectivity: | I²C, SIO, UART/USART | ||
| Peripherals: | PWM, WDT | Propagation Delay Time : | 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V | ||
| Number of I /O: | 38 | Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) | ||
| Program Memory Type: | FLASH | EEPROM Size: | - | ||
| RAM Size: | 1K x 8 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V | ||
| Data Converters: | A/D 8x10b | Oscillator Type: | Internal | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C | Package / Case: | 48-LQFP |
| Technical/Catalog Information | M37516F8HP#UU |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Number of I /O | 38 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Speed | 8MHz |
| Controller Series | 740/38000 Series |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | 740 |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | I²C, SIO, UART/USART |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M37516F8HP#UU M37516F8HP#UU |