Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT 16A 125V LEVER STR
MAB104G01C04B01A: Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT 16A 125V LEVER STR
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.74 - 1.16 / Piece
Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT ON-MOM 16A 125V
US $1.11 - 1.33 / Piece
Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT 16A 125VAC
US $1.71 - 3.86 / Piece
Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT 16A 125VAC ROLLER LEVER
| Technical/Catalog Information | MAB104G01C04B01A |
| Vendor | APEM Components |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Operating Force | 160gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Circuit | SPDT |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAB104G01C04B01A MAB104G01C04B01A |