RF Amplifier 1575MHz GPS Front End Amplifier
MAX12000ETB+T: RF Amplifier 1575MHz GPS Front End Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Operating Frequency : | 1.575 GHz | Noise Figure : | 2 dB |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX12000ETB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5 V |
| Current - Supply | 15mA ~ 30.2mA |
| Gain | 15dB ~ 18.5dB |
| Frequency | 1.575GHz |
| RF Type | GPS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 1dB ~ 1.3dB |
| P1db | - |
| Test Frequency | 1.575GHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX12000ETB+T MAX12000ETB+T |