Power Switch ICs - USB USB Current-Limited Switch
MAX1607ETB+T: Power Switch ICs - USB USB Current-Limited Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1607ETB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | USB Switch |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 5.5 V |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current Limit | 700mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Rds (On) | 90 mOhm |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1607ETB+T MAX1607ETB+T |