MCR100JZHFLR160
RES .16 OHM 1W 1% 2512 SMD
product image
MCR100JZHFLR160 Picture
SeekIC No. : 003932761 Detail
MCR100JZHFLR160: RES .16 OHM 1W 1% 2512 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR100JZHFLR160
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MCR100 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 0.16 Power (Watts): 1W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5
Tolerance: ±1% Package / Case: 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension: 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) Height: 0.028" (0.70mm)
Number of Terminations: 2
Description
Composition: Thick Film
Features: -
Number of Terminations: 2
Tolerance: ±1%
Height: 0.028" (0.70mm)
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Power (Watts): 1W
Package / Case: 2512 (6432 Metric)
Resistance (Ohms): 0.16
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Packaging: Cut Tape (CT)
Size / Dimension: 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Series: MCR100 - Automotive
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR100JZHFLR160
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.16
Power (Watts)1W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2512 (6432 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±100ppm/°C