MCR100JZHFLR560
RES .56 OHM 1W 1% 2512 SMD
product image
MCR100JZHFLR560 Picture
SeekIC No. : 003923863 Detail
MCR100JZHFLR560: RES .56 OHM 1W 1% 2512 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR100JZHFLR560
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR100 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 0.56
Power (Watts): 1W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension: 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) Height: 0.028" (0.70mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Tolerance: ±1%
Height: 0.028" (0.70mm)
Resistance (Ohms): 0.56
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Power (Watts): 1W
Package / Case: 2512 (6432 Metric)
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Size / Dimension: 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Series: MCR100 - Automotive
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR100JZHFLR560
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.56
Power (Watts)1W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2512 (6432 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±100ppm/°C