MCR18EZPJ183
RES 18K OHM 1/4W 5% 1206 SMD
product image
MCR18EZPJ183 Picture
SeekIC No. : 003875105 Detail
MCR18EZPJ183: RES 18K OHM 1/4W 5% 1206 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR18EZPJ183
Quick Details
Series: MCR18 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 18k
Power (Watts): 0.25W, 1/4W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5% Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5%
Number of Terminations: 2
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Resistance (Ohms): 18k
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height: 0.026" (0.65mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR18EZPJ183
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms18.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film