MCR18EZPJ200
RES 20 OHM 1/4W 5% 1206 SMD
product image
MCR18EZPJ200 Picture
SeekIC No. : 003930214 Detail
MCR18EZPJ200: RES 20 OHM 1/4W 5% 1206 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR18EZPJ200
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCR18 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 20 Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C Tolerance: ±5%
Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5 Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height: 0.026" (0.65mm)
Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5%
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 20
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height: 0.026" (0.65mm)
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: MCR18 - Automotive
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCR18EZPJ200
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms20.0
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film