MCS04020C1001FE000
RES 1.00K OHM 1/16W 1% SMD 0402
product image
MCS04020C1001FE000 Picture
SeekIC No. : 003856257 Detail
MCS04020C1001FE000: RES 1.00K OHM 1/16W 1% SMD 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCS04020C1001FE000
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: MCS 0402 - Professional Manufacturer: Vishay Beyschlag
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 1k
Power (Watts): 0.063W, 1/16W Composition: Thin Film
Features: - Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.015" (0.37mm)
Number of Terminations: 2
Description
Resistance (Ohms): 1k
Features: -
Number of Terminations: 2
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Tolerance: ±1%
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thin Film
Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Height: 0.015" (0.37mm)