MCS04020C1801FE000
RES 1.80K OHM 1/16W 1% SMD 0402
product image
MCS04020C1801FE000 Picture
SeekIC No. : 003864589 Detail
MCS04020C1801FE000: RES 1.80K OHM 1/16W 1% SMD 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCS04020C1801FE000
Quick Details
Series: MCS 0402 - Professional Manufacturer: Vishay BC Components
Processor Series : LM3S9B95 Resistance (Ohms): 1.8k
Power (Watts): 0.063W, 1/16W Composition: Thin Film
Features: - Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.015" (0.37mm)
Number of Terminations: 2
Description
Features: -
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 1.8k
Tolerance: ±1%
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thin Film
Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Height: 0.015" (0.37mm)