MLP201M420EA0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200uF 420V 20% FLATPACK
product image
MLP201M420EA0A Picture
SeekIC No. : 00724650 Detail
MLP201M420EA0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200uF 420V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP201M420EA0A
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 420 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Voltage Rating : 420 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Capacitance : 200 uF
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP201M420EA0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance200F
ESR (Equivalent Series Resistance)882.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating420V