MLP221M350EA0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 350V 20% FLATPACK
product image
MLP221M350EA0A Picture
SeekIC No. : 00731349 Detail
MLP221M350EA0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 350V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP221M350EA0A
  • Qty
  • 0~4
  • 4~10
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 350 Volts
Capacitance : 220 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP221M350EA0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)683.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V