MLP283M7R5EA0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 28000uF 7.5V 20% FLATPACK
product image
MLP283M7R5EA0A Picture
SeekIC No. : 00724637 Detail
MLP283M7R5EA0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 28000uF 7.5V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP283M7R5EA0A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.028 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 7.5 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Voltage Rating : 7.5 Volts
Capacitance : 0.028 Farad
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP283M7R5EA0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance28000F
ESR (Equivalent Series Resistance)50.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V