MLP331M420EB0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 420V 20% FLATPACK
product image
MLP331M420EB0A Picture
SeekIC No. : 00715160 Detail
MLP331M420EB0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 420V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP331M420EB0A
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 420 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 330 uF
Voltage Rating : 420 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP331M420EB0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)530.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W x 0.500" H (76.20mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating420V