MLP301M400EBOA
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 300UF 400V
product image
MLP301M400EBOA Picture
SeekIC No. : 00715386 Detail
MLP301M400EBOA: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 300UF 400V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP301M400EBOA
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Voltage Rating : 400 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Capacitance : 300 uF