MLP301M420EB0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 300uF 420V 20%
product image
MLP301M420EB0A Picture
SeekIC No. : 00731070 Detail
MLP301M420EB0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 300uF 420V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP301M420EB0A
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Capacitance : 300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 420 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L x 0.5 in H
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Voltage Rating : 420 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Capacitance : 300 uF
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L x 0.5 in H