MLP332M063EA0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 63V 20% FLATPACK
product image
MLP332M063EA0A Picture
SeekIC No. : 00724701 Detail
MLP332M063EA0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 63V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP332M063EA0A
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 3300 uF
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP332M063EA0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)64.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V