MLP332M080EB0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 80V 20% FLATPACK
product image
MLP332M080EB0A Picture
SeekIC No. : 00708650 Detail
MLP332M080EB0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 80V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP332M080EB0A
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 80 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 3300 uF
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 80 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP332M080EB0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)44.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W x 0.500" H (76.20mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating80V