MSCD120-16
DIODE ARRAY 1600V 120A SD1
product image
MSCD120-16 Picture
SeekIC No. : 004130341 Detail
MSCD120-16: DIODE ARRAY 1600V 120A SD1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MSCD120-16
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.43V @ 300A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 6mA @ 1600V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 120A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600V (1.6kV) Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): -
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 120A
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case: D1
Supplier Device Package: D1
Packaging: Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.43V @ 300A
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600V (1.6kV)
Current - Reverse Leakage @ Vr: 6mA @ 1600V