MSCD200-16
DIODE ARRAY 1600V 200A SD2
product image
MSCD200-16 Picture
SeekIC No. : 004130347 Detail
MSCD200-16: DIODE ARRAY 1600V 200A SD2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MSCD200-16
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3V @ 300A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 9mA @ 1600V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600V (1.6kV) Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D2 Supplier Device Package: SD2
Reverse Recovery Time (trr): -
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600V (1.6kV)
Package / Case: D2
Supplier Device Package: SD2
Current - Reverse Leakage @ Vr: 9mA @ 1600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3V @ 300A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200A