MW6S010GNR1
Transistors RF MOSFET Power HV6 900MHZ 10W
product image
MW6S010GNR1 Picture
SeekIC No. : 00219573 Detail
MW6S010GNR1: Transistors RF MOSFET Power HV6 900MHZ 10W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MW6S010GNR1
Mfg:
Freescale Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Transistor Polarity : N-Channel
Frequency : 1.5 GHz Gain : 18 dB at 960 MHz
Output Power : 10 W Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 12 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-270-2 Gull Packaging : Reel
Description
Continuous Drain Current :
Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 12 V
Package / Case : TO-270-2 Gull
Frequency : 1.5 GHz
Gain : 18 dB at 960 MHz
Output Power : 10 W
Features:
• Typical Two-Tone Performance @ 960 MHz, VDD = 28 Volts, IDQ =
125 mA, Pout = 10 Watts PEP
Power Gain- 18 dB
Drain Efficiency- 32%
IMD- -37 dBc
• Capable of Handling 10:1 VSWR, @ 28 Vdc, 960 MHz, 10 Watts CW Output Power
• Characterized with Series Equivalent Large-Signal Impedance Parameters
• On-Chip RF Feedback for Broadband Stability
• Qualified Up to a Maximum of 32 VDD Operation
• Integrated ESD Protection
• N Suffix Indicates Lead-Free Terminations
• 200 Capable Plastic Package
• In Tape and Reel. R1 Suffix = 500 Units per 24 mm, 13 inch Reel.
Specifications
Rating
Symbol
Value
Unit
Drain-Source Voltage
VDSS
Vdc
Gate-Source Voltage
VGS
Vdc
Total Device Dissipation @ TC = 25
Derate above 25
PD
61.4
W
W/
Storage Temperature Range
Tstg
-65 to +175
Operating Junction Temperature
TJ
200
Description
Designed for Class A or Class AB base station applications with frequencies up to 1500 MHz. MW6S010GNR1 is suitable for analog and digital modulation and multicarrier amplifier applications.
Parameters:
Technical/Catalog InformationMW6S010GNR1
VendorFreescale Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 28V
Current Rating125mA
Package / CaseTO-270-2 Gull Wing
PackagingTape & Reel (TR)
Drawing Number375; 1265A-02; GNR; 2