MW6S010MR1
MOSFET RF N-CH 28V 10W TO-270-2
product image
MW6S010MR1 Picture
SeekIC No. : 003434755 Detail
MW6S010MR1: MOSFET RF N-CH 28V 10W TO-270-2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MW6S010MR1
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Continuous Collector Current : 5 mA
Manufacturer: Freescale Semiconductor Transistor Type: LDMOS
Frequency: 960MHz Gain: 18dB
Voltage - Test: 28V Current Rating: 10µA
Noise Figure: - Current - Test: 125mA
Power - Output: 10W Voltage - Rated: 68V
Package / Case: TO-270-2 Supplier Device Package: TO-270-2
Description
Series: -
Noise Figure: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Gain: 18dB
Transistor Type: LDMOS
Voltage - Test: 28V
Current Rating: 10µA
Manufacturer: Freescale Semiconductor
Voltage - Rated: 68V
Supplier Device Package: TO-270-2
Frequency: 960MHz
Power - Output: 10W
Current - Test: 125mA
Package / Case: TO-270-2
Features:
• Typical Two-Tone Performance @ 960 MHz, VDD = 28 Volts, IDQ =
      125 mA, Pout = 10 Watts PEP
      Power Gain - 18 dB
      Drain Efficiency - 32%
      IMD - -37 dBc
• Capable of Handling 10:1 VSWR, @ 28 Vdc, 960 MHz, 10 Watts CW  Output Power
• Characterized with Series Equivalent Large-Signal Impedance Parameters
• On-Chip RF Feedback for Broadband Stability
• Qualified Up to a Maximum of 32 VDD Operation
• Integrated ESD Protection
• N Suffix Indicates Lead-Free Terminations
• 200 Capable Plastic Package
• In Tape and Reel. R1 Suffix = 500 Units per 24 mm, 13 inch Reel.
Specifications
Rating
Symbol
Value
Unit
Drain-Source Voltage
VDSS
Vdc
Gate-Source Voltage
VGS
Vdc
Total Device Dissipation @ TC = 25
Derate above 25
PD
61.4
W
W/
Storage Temperature Range
Tstg
-65 to +175
Operating Junction Temperature
TJ
200
Description
Designed for Class A or Class AB base station applications with frequencies up to 1500 MHz. MW6S010MR1 is suitable for analog and digital modulation and multicarrier amplifier applications.
Parameters:
Technical/Catalog InformationMW6S010MR1
VendorFreescale Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 28V
Current Rating125mA