NC2D-JP-AC115V
General Purpose / Industrial Relays 5A 115VAC FLAT PCB POWER RELAY
product image
NC2D-JP-AC115V Picture
SeekIC No. : 002554138 Detail
NC2D-JP-AC115V: General Purpose / Industrial Relays 5A 115VAC FLAT PCB POWER RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2D-JP-AC115V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2D-JP-AC115V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)11.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC