NC2D-PL2-DC110V
General Purpose / Industrial Relays 5A 110VDC VRT PCB RELAY POWER LATCH
product image
NC2D-PL2-DC110V Picture
SeekIC No. : 002551436 Detail
NC2D-PL2-DC110V: General Purpose / Industrial Relays 5A 110VDC VRT PCB RELAY POWER LATCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2D-PL2-DC110V
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2D-PL2-DC110V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current7.27mA