NC2D-PL2-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 5A 48VDC VERT PCB RELAY POWER LATCH
product image
NC2D-PL2-DC48V Picture
SeekIC No. : 002551388 Detail
NC2D-PL2-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 5A 48VDC VERT PCB RELAY POWER LATCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2D-PL2-DC48V
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 48 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel
Contact Current Rating :
Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Nickel
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2D-PL2-DC48V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current16.7mA