NC2EBD-L2-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 5A 24VDC AMB VERT PLUG,RELAY LATCH
product image
NC2EBD-L2-DC24V Picture
SeekIC No. : 002554499 Detail
NC2EBD-L2-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 5A 24VDC AMB VERT PLUG,RELAY LATCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2EBD-L2-DC24V
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Nickel
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Nickel
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2EBD-L2-DC24V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current33.3mA