NC2EBD-P-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 5A 24V DPDT AMB SEAL VERTICAL PCB
product image
NC2EBD-P-DC24V Picture
SeekIC No. : 002547874 Detail
NC2EBD-P-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 5A 24V DPDT AMB SEAL VERTICAL PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2EBD-P-DC24V
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 1.6 K Ohms Mounting Style : Through Hole
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Resistance : 1.6 K Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2EBD-P-DC24V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current15mA