NCP1086T-033G
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 1.5A Commercial Temp
product image
NCP1086T-033G Picture
SeekIC No. : 00529505 Detail
NCP1086T-033G: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 1.5A Commercial Temp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1086T-033G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.4 V at 1500 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.4 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220-3
Description
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.4 %
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : TO-220-3
Dropout Voltage (Max) : 1.4 V at 1500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1086T-033G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Input4.35 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A