NCP500SQL50T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 150mA CMOS w/Enable
product image
NCP500SQL50T1G Picture
SeekIC No. : 00510143 Detail
NCP500SQL50T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 150mA CMOS w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP500SQL50T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 45 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DFN-6, 2.2 x 2
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 45 mV
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA
Package / Case : DFN-6, 2.2 x 2
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP500SQL50T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input5.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)200mA