NCP502SQ28T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.8V 80mA CMOS LDO w/Enable
product image
NCP502SQ28T1G Picture
SeekIC No. : 00528422 Detail
NCP502SQ28T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.8V 80mA CMOS LDO w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP502SQ28T1G
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 80 mA Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SC-70-5
Output Voltage : 2.8 V
Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP502SQ28T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output80mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.8 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)90mA