NCP511SN33T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 150mA CMOS w/Enable
product image
NCP511SN33T1G Picture
SeekIC No. : 00510379 Detail
NCP511SN33T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 150mA CMOS w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP511SN33T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 100 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 6 V
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP511SN33T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)200mA