NCV2951ACD3.3R2G
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA w/Error Flag
product image
NCV2951ACD3.3R2G Picture
SeekIC No. : 00517264 Detail
NCV2951ACD3.3R2G: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA w/Error Flag
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV2951ACD3.3R2G
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 0.1 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 30 V
Output Current : 0.1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA
Load Regulation : 0.1 %
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV2951ACD3.3R2G
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)220mA