NMA1205D
DC/DC Converters 1W DUAL 12V/5V DIP
product image
NMA1205D Picture
SeekIC No. : 002753005 Detail
NMA1205D: DC/DC Converters 1W DUAL 12V/5V DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMA1205D
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Current (Channel 1) : +/- 100 mA Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Current (Channel 2) : +/- 100 mA Package / Case Size : DIP
Description
Mounting Style :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Power : 0.5 W
Output Current (Channel 2) : +/- 100 mA
Output Current (Channel 1) : +/- 100 mA
Features:
` Wide Temperature performance at full 1 Watt load, 40°C to 85°C
` Dual Output from a Single Input Rail
` Industry Standard Pinout
` Power Sharing on Output
` 1kVDC Isolation
` Efficiency to 78%
` Power Density up to 0.85W/cm3
` 5V & 12V Input
` 5V, 9V, 12V and 15V Output
` Footprint from 1.17cm2
` UL 94V-0 Package Material
` No Heatsink Required
` Internal SMD Construction
` Toroidal Magnetics
` Fully Encapsulated
` No External Components Required
` MTTF up to 2.1 Million hours
` Custom Solutions Available
` No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Specifications
Short-circuit duration3  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1 second
Internal power dissipation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 450mW
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds  . . 300°C
Input voltage VIN, NMA05 types  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7V
Input voltage VIN, NMA12 types  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15V