NMF2405SC
DC/DC Converters 1W SNGL REG 24-5V Single Output
product image
NMF2405SC Picture
SeekIC No. : 002715087 Detail
NMF2405SC: DC/DC Converters 1W SNGL REG 24-5V Single Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMF2405SC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 22.8 V to 25.2 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA
Mounting Style : Through Hole
Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 22.8 V to 25.2 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMF2405SC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24VDC
Output5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 100mA