NMF2405D
DC/DC Converters 1W SNGL REG 24-5V
product image
NMF2405D Picture
SeekIC No. : 002751912 Detail
NMF2405D: DC/DC Converters 1W SNGL REG 24-5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMF2405D
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 22.8 V to 25.2 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA Package / Case Size : DIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA
Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 22.8 V to 25.2 V
Features:
·Output Regulation <1.5%
· Controllable Output
· 1kVDC Isolation
· Single Isolated Output
· SIP & DIP Package Styles
· Efficiency to 62%
· Power Density 0.85W/cm3
· 5V, 12V, 24V & 48V Input
· 5V, 9V, 12V & 15V Output
· Footprint from 1.17cm2
· UL 94V-0 Package Material
· No Heatsink Required
· SMD Construction
· Toroidal Magnetics
· Fully Encapsulated
· No External Components
· MTTF up to 2.4 Million hours
· PCB Mounting
· Custom Solutions Available
Specifications
Short-circuit duration3
Internal power dissipation
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds
Input voltage VIN, NMF05 types
Input voltage VIN, NMF12 types
Input voltage VIN, NMF24 types
Input voltage VIN, NMF48 types
1 second
450mW
300°C
7V
15V
28V
54V