NMH1205DC
DC/DC Converters +/-5Vout +/-200mA 12Vin Iso 2W DIP
product image
NMH1205DC Picture
SeekIC No. : 002714733 Detail
NMH1205DC: DC/DC Converters +/-5Vout +/-200mA 12Vin Iso 2W DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMH1205DC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Current (Channel 1) : +/- 200 mA Output Voltage (Channel 2) : +/- 5 V
Output Current (Channel 2) : +/- 200 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : DIP
Description
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current (Channel 1) : +/- 200 mA
Output Voltage (Channel 2) : +/- 5 V
Output Current (Channel 2) : +/- 200 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMH1205DC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output±5V
Power (Watts)2W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 200mA
2nd Output-5 VDC @ 200mA