NMH1205SC
DC/DC Converters 2W DUAL OUT 12-5V Dual Output
product image
NMH1205SC Picture
SeekIC No. : 002734500 Detail
NMH1205SC: DC/DC Converters 2W DUAL OUT 12-5V Dual Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMH1205SC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 2 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Description
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Power : 2 W
Output Current (Channel 1) : 200 mA
Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMH1205SC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output±5V
Power (Watts)2W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 200mA
2nd Output-5 VDC @ 200mA