NMH1205S
DC/DC Converters 2W DUAL OUT 12-5V
product image
NMH1205S Picture
SeekIC No. : 002733499 Detail
NMH1205S: DC/DC Converters 2W DUAL OUT 12-5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMH1205S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Current (Channel 2) : 200 mA Package / Case Size : SIP
Description
Mounting Style :
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA
Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Current (Channel 2) : 200 mA
Features:
 Wide Temperature performance at full 2 Watt load, 40°C to 85°C
 Dual Output from a Single Input Rail
 Industry Standard Pinout
 Power Sharing on Output
 1kVDC Isolation
 Efficiency to 86%
 Power Density up to 1.44W/cm3
 5V, 12V, 24V & 48V Input
 5V, 9V,12V and 15V Output
 Footprint from 1.46cm2
 UL 94V-0 Package Material
No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
 Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 MTTF up to 2.0 Million hours
 Custom Solutions Available
 No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Specifications
Short circuit duration 3                                                                    1second
Internal power dissipation                                                              300mW
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                       300°C
Input voltage VIN, NMH05 types                                                      7V
Input voltage VIN, NMH12 types                                                      15V
Input voltage VIN, NMH24 types                                                      28V
Input voltage VIN, NMH48 types                                                      54V
Description
The NMH series of industrial temperature range DC-DC converters are the standard building blocks for on-board point-of-use power systems. NMH1205S are ideally suited for providing dual rail supplies on single rail boards with the added benefit of galvanic isolation to reduce circuit noise. All of the rated power may be drawn from a single pin provided the total load does not exceed 2W.