NSI45060DDT4G
LED Lighting Drivers DPAK 60MA
product image
NSI45060DDT4G Picture
SeekIC No. : 009593 Detail
NSI45060DDT4G: LED Lighting Drivers DPAK 60MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NSI45060DDT4G
Quick Details
Maximum Supply Current : 100 mA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK
Description
Input Voltage :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Maximum Supply Current : 100 mA
Package / Case : DPAK
Description
The features of NSI45060DDT4G are as follows: (1)Robust Power Package: 2.7 Watts; (2)Adjustable up to 100 mA; (3)Wide Operating Voltage Range; (4)Immediate Turn-On; (5)Voltage Surge Suppressing - Protecting LEDs; (6)AEC-Q101 Qualified; (7)SBT (Self-Biased Transistor) Technology; (8)Negative Temperature Coefficient; (9)Eliminates Additional Regulation; (10)These Devices are Pb-Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant.
The following is about the absolute maximum ratings of NSI45060DDT4G: (1)Anode-Cathode Voltage: 45 V; (2)Reverse Voltage: 500 mV; (3)Operating and Storage Junction Temperature Range: -55 to +150 °C; (4)ESD Rating: Human Body Model: Class 2, Machine Model: Class B.
The electrical characteristics of the NSI45060DDT4G are: (1)Steady State Current @ Vak = 7.5 V: 51 mA min, 60 mA typ and 69 mA max; (2)Voltage Overhead: 1.8 V; (3)Pulse Current @ Vak = 7.5 V: 54.7 mA min, 66mA typ and 76.95 mA max; (4)Capacitance @ Vak = 7.5 V: 15 pF; (5)Capacitance @ Vak = 0 V: 70 pF.