NTP75N03-006
MOSFET 30V 75A N-Channel
product image
NTP75N03-006 Picture
SeekIC No. : 00163598 Detail
NTP75N03-006: MOSFET 30V 75A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTP75N03-006
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.5 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.5 mOhms
Continuous Drain Current : 75 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationNTP75N03-006
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 37.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5635pF @ 25V
Power - Max2.5W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 5V