NTP75N03-6G
MOSFET 30V 75A N-Channel
product image
NTP75N03-6G Picture
SeekIC No. : 00163151 Detail
NTP75N03-6G: MOSFET 30V 75A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTP75N03-6G
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.5 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.5 mOhms
Continuous Drain Current : 75 A