P048F048T12AL
V.I CHIP PRM REGULATOR 48V 120W
product image
P048F048T12AL Picture
SeekIC No. : 003805785 Detail
P048F048T12AL: V.I CHIP PRM REGULATOR 48V 120W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P048F048T12AL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-I Chip™, PRM™ Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Pre-Regulator Module Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output: 48V Current - Output (Max): 2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series: 120W Voltage - Isolation: -
Applications: Commercial Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Surface Mount Maximum Power Dissipation : 120 mW
Package / Case: Module Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: TrayAlternate Packaging Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Description
Manufacturer: Vicor Corporation
Number of Outputs: 1
Applications: Commercial
Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Module
Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: TrayAlternate Packaging
Series: V-I Chip™, PRM™
Type: Pre-Regulator Module
Power (Watts) - Manufacture Series: 120W
Voltage - Isolation: -
Efficiency: 95.6%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output: 48V
Current - Output (Max): 2.5A
Application
Specifications
Parameter   Values Unit
+In to -In   -1.0 to 85.0 Vdc
PC to -In   -0.3 to 6.0 Vdc
PR to -In   -0.3 to 9.0 Vdc
IL to -In   -0.3 to 6.0 Vdc
VC to -In   -0.3 to 18.0 Vdc
+Out to -Out   -0.3 to 59 Vdc
SC to -Out   -0.3 to 3.0 Vdc
VH to -Out   -0.3 to 9.5 Vdc
OS to -Out   -0.3 to 9.0 Vdc
CD to -Out   -0.3 to 9.0 Vdc
SG to -Out   100 mA
Continuous output current   2.5 Adc
Continuous output power   120 W
Operating junction temperature (M-Grade)
(T-Grade)
-55 to 125
-40 to 125
Storage temperature (M-Grade)
(T-Grade)
-65 to 150
-40 to 150
Case temperature during reflow:   208
Description
In P048F048T12AL FPA systems, the POL voltage is the product of the Factorized Bus voltage delivered by the PRM and the "K-factor" (the fixed voltage transformation ratio) of a downstream VTM. The PRM controls the Factorized Bus voltage to provide regulation at the POL. Because VTMs perform true voltage division and current multiplication, the Factorized Bus voltage may be set to a value that is substantially higher than the bus voltages typically found in "intermediate bus" systems, reducing distribution losses and enabling use of narrower distribution bus traces. A PRM-VTM chip set can provide up to 100 A, or 115 W at a FPA system density of 200 A/in3, or 230 W/in3 - and because the PRM can be located, or "factorized," remotely from the POL, these power densities can be effectively doubled.