P048F048M24AL
V.I CHIP PRM REGULATOR 48V 240W
product image
P048F048M24AL Picture
SeekIC No. : 003805797 Detail
P048F048M24AL: V.I CHIP PRM REGULATOR 48V 240W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P048F048M24AL
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: V-I Chip™, PRM™ Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Pre-Regulator Module Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output: 48V Current - Output (Max): 5A
Power (Watts) - Manufacture Series: 240W Voltage - Isolation: -
Applications: Commercial Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Surface Mount Maximum Power Dissipation : 1730 mW
Package / Case: Module Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: Tray Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Description
Manufacturer: Vicor Corporation
Number of Outputs: 1
Applications: Commercial
Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Module
Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: Tray
Series: V-I Chip™, PRM™
Type: Pre-Regulator Module
Voltage - Isolation: -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output: 48V
Current - Output (Max): 5A
Power (Watts) - Manufacture Series: 240W
Efficiency: 96%