P048F048T12AL-CB
V.I CHIP PRM REGULATOR EVAL BOAR
product image
P048F048T12AL-CB Picture
SeekIC No. : 003822415 Detail
P048F048T12AL-CB: V.I CHIP PRM REGULATOR EVAL BOAR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P048F048T12AL-CB
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-I Chip™, PRM™ Manufacturer: Vicor Corporation
Maximum Supply Current : 750 uA Main Purpose: DC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type: 1, Non-Isolated Power - Output: 120W
Voltage - Output: 48V Current - Output: 2.5A
Voltage - Input: 36 ~ 75 V Regulator Topology: Buck-Boost
Frequency - Switching: 1.45MHz Board Type: Fully Populated
Supplied Contents: Board
Description
Outputs and Type: 1, Non-Isolated
Board Type: Fully Populated
Main Purpose: DC/DC, Step Up or Down
Regulator Topology: Buck-Boost
Supplied Contents: Board
Current - Output: 2.5A
Power - Output: 120W
Manufacturer: Vicor Corporation
Voltage - Input: 36 ~ 75 V
Series: V-I Chip™, PRM™
Voltage - Output: 48V
Frequency - Switching: 1.45MHz