PHB20NQ20T,118
MOSFET TAPE13 PWR-MOS
product image
PHB20NQ20T,118 Picture
SeekIC No. : 00153372 Detail
PHB20NQ20T,118: MOSFET TAPE13 PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB20NQ20T,118
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.13 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-404 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.13 Ohms
Package / Case : SOT-404
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHB20NQ20T,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2470pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs65nC @ 10V