PHB23NQ10LT,118
MOSFET N-CH 100V 23A D2PAK
product image
PHB23NQ10LT,118 Picture
SeekIC No. : 003432923 Detail
PHB23NQ10LT,118: MOSFET N-CH 100V 23A D2PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB23NQ10LT,118
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: TrenchMOS™ Manufacturer: NXP Semiconductors
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 100V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 23A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 72 mOhm @ 10A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 49nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1704pF @ 25V
Power - Max: 98W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Supplier Device Package: D2PAK
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss): 100V
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package: D2PAK
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 49nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 23A
Series: TrenchMOS™
Manufacturer: NXP Semiconductors
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 1mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 72 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1704pF @ 25V
Power - Max: 98W
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHB23NQ10LT,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max98W
PackagingTape & Reel (TR)