PHB27NQ10T,118
MOSFET TAPE13 PWR-MOS
product image
PHB27NQ10T,118 Picture
SeekIC No. : 00145903 Detail
PHB27NQ10T,118: MOSFET TAPE13 PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB27NQ10T,118
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 28 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.05 Ohms Configuration : Single Dual Drain
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-404 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Continuous Drain Current : 28 A
Configuration : Single Dual Drain
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.05 Ohms
Package / Case : SOT-404
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHB27NQ10T,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C28A
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 14A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1240pF @ 25V
Power - Max107W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V